Ximax Oceanus 445mm x 1200mm 2010BTU Anthracite Horizontal Designer Radiator
Easy to install, stylish horizontal radiator with modern panel design. Features steel construction with high quality pre-treatment and powder-coated finish.
| Brand Name | Ximax |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | 265TR |
| Wear Type | None |
| Type | Radiator |
| Certifications Met | None |
| Country of Origin | None |
| Protects From | None |
| Waterproof | None |
| Number of Pockets | None |
| BTU | 2010 BTU |
| Connection Size | 1/2 " |
| Max. Working Pressure | 4 bar |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. Of Sections | 6 |
| Power Output (Watts/Kw) | 589 W |
| Product Height | 445 mm |
| Product Width | 1200 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Fixings, Plug & Vent Included |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
Ximax Vertirad Duplex Satin anthracite Horizontal Designer panel Radiator, (W)600mm x (H)445mm
This stylish horizontal designer radiator has a modern panel design which will blend in with the interior of your home
| Brand Name | Ximax |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | HWHD1195600A |
| Type | Designer panel radiator |
| Certifications Met | EN 442 |
| Country of Origin | Austria |
| Coating | Epoxy polyester powder-coated |
| Connection size (imperial) | ½" |
| Finish | Satin |
| Fitting type | Wall-mounted |
| Heat output | 457W |
| Inlet position | Bottom |
| Maximum operating pressure | 4bar |
| Maximum operating temperature | 120°C |
| Outlet position | Bottom |
| Product depth | 74mm |
| Product height | 445mm |
| Product weight | 9.74kg |
| Product width | 600mm |
| Projection from the wall | 86mm |
| Radiator type | Designer panel |
| Thermostatic control | No thermostat control |
| Volume | 3.1L |
| Wall to centre (with standard bracket) | 56mm |
| Orientation | Horizontal |
| Product code | 9006547283617 |
Best Prices
|
Screwfix |
£200.88Best Price |
Visit Site In stock |
|
Trade Point |
£220.15 |
Visit Site In stock |
The prices shown are available online and may not reflect in store. Confirm prices before visiting store.
Map View
Updated.
Map View
Need a Tradesman?
Please tell us what kind of tradesman you need, and we’ll connect you with the right professional.
You may also like
