Ximax Vertirad Duplex Satin white Vertical Designer panel Radiator, (W)445mm x (H)600mm
The Vertirad Duplex 445mm x 600mm satin white vertical designer radiator features a stylish double panel design, allowing for optimum heat output. This modern looking radiator will be right at home in any room in your house.
| Brand Name | Ximax |
|---|---|
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | HWD600445W |
| Type | Designer panel radiator |
| Certifications Met | EN 442 |
| Country of Origin | Austria |
| BTU | 1464BTU |
| Coating | Epoxy polyester powder-coated |
| Connection size (imperial) | ½" |
| Finish | Satin |
| Fitting type | Wall-mounted |
| Heat output | 429W |
| Inlet position | Side |
| Maximum operating pressure | 4bar |
| Maximum operating temperature | 120°C |
| Outlet position | Side |
| Product depth | 74mm |
| Product height | 600mm |
| Product weight | 9.74kg |
| Product width | 445mm |
| Projection from the wall | 86mm |
| Radiator type | Designer panel |
| Thermostatic control | No thermostat control |
| Volume | 2.8L |
| Wall to centre (with standard bracket) | 56mm |
| Orientation | Vertical |
| Product code | 9006547283365 |
Ximax Vertirad Duplex HWD600445A Anthracite Gas Vertical Designer panel 1464BTU Radiator, (W)445mm x (H)600mm
The Vertirad Duplex 445mm x 600mm satin anthracite vertical designer radiator features a stylish double panel design, allowing for optimum heat output. This modern looking radiator will be right at home in any room in your house.
| Brand Name | string |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | HWD600445A |
| Wear Type | string |
| Type | Designer panel radiator |
| Certifications Met | EN 442 |
| Country of Origin | Austria |
| Protects From | string |
| Waterproof | string |
| Number of Pockets | string |
| BTU | 1464BTU |
| Coating | Epoxy polyester powder-coated |
| Connection size (imperial) | ½" |
| Finish | Satin |
| Fitting type | Wall-mounted |
| Heat output | 429W |
| Inlet position | Side |
| Maximum operating pressure | 4bar |
| Maximum operating temperature | 120°C |
| Outlet position | Side |
| Product depth | 74mm |
| Product height | 600mm |
| Product weight | 9.74kg |
| Product width | 445mm |
| Projection from the wall | 86mm |
| Radiator type | Designer panel |
| Thermostatic control | No thermostat control |
| Volume | 2.8L |
| Wall to centre (with standard bracket) | 56mm |
| Orientation | Vertical |
| Product code | 9006547283372 |
Best Prices
|
Trade Point |
£211.00Best Price |
Visit Site In stock |
|
B&Q |
£222.03 |
Visit Site In stock |
The prices shown are available online and may not reflect in store. Confirm prices before visiting store.
Map View
Updated.
Map View
Need a Tradesman?
Please tell us what kind of tradesman you need, and we’ll connect you with the right professional.
You may also like
Trade Direct Nexos, Curved Electric Single Heat Ladder Radiator, Polished, 1800mm x 600mm
£696.89
Cheapest at Trade Radiators
Tiger Colar 600mm Towel Rail - Brushed Stainless Steel
£42.35
Cheapest at Victorian Plumbing
