Ximax Vertirad Satin anthracite Vertical Electric designer Radiator, (W)370mm x (H)1800mm
The Ximax Vertirad vertical electric designer radiator features a modern panel design and great heat output.
| Brand Name | Ximax |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | HWE1800370A |
| Wear Type | N/A |
| Type | Electric designer radiator |
| Certifications Met | EN 60335; EN 61000; EN 55014, EN 62233 |
| Country of Origin | N/A |
| Protects From | N/A |
| Waterproof | N/A |
| Number of Pockets | N/A |
| BTU | 2048BTU |
| Coating | Epoxy polyester powder-coated |
| Connection size (imperial) | ½" |
| Finish | Satin |
| Fitting type | Wall-mounted |
| Heat output | 600W |
| Product depth | 63mm |
| Product height | 1800mm |
| Product weight | 18.14kg |
| Product width | 370mm |
| Projection from the wall | 74mm |
| Radiator type | Electric designer |
| Thermostatic control | Thermostat temperature control |
| Volume | 3.7L |
| Wall to centre (with standard bracket) | 44mm |
| Orientation | Vertical |
| Product code | 9006547112894 |
Ximax Vertirad HWE1800370A Anthracite Electric & gas Vertical Electric designer 2048BTU Radiator, (W)370mm x (H)1800mm
The Ximax Vertirad vertical 370mm x 1800mm satin anthracite electric designer radiator features a modern panel design and great heat output. This radiator will add a statement piece to any room.
| Brand Name | Ximax |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | HWE1800370A |
| Type | Electric designer radiator |
| Certifications Met | EN 60335; EN 61000; EN 55014, EN 62233 |
| Country of Origin | Austria |
| BTU | 2048BTU |
| Coating | Epoxy polyester powder-coated |
| Connection size (imperial) | ½" |
| Finish | Satin |
| Fitting type | Wall-mounted |
| Heat output | 600W |
| Product depth | 63mm |
| Product height | 1800mm |
| Product weight | 18.14kg |
| Product width | 370mm |
| Projection from the wall | 74mm |
| Radiator type | Electric designer |
| Thermostatic control | Thermostat temperature control |
| Volume | 3.7L |
| Wall to centre (with standard bracket) | 44mm |
| Orientation | Vertical |
| Product code | 9006547112894 |
Best Prices
|
Trade Point |
£399.20Best Price |
Visit Site In stock |
|
B&Q |
£399.20 |
Visit Site In stock |
The prices shown are available online and may not reflect in store. Confirm prices before visiting store.
Map View
Updated.
Map View
Need a Tradesman?
Please tell us what kind of tradesman you need, and we’ll connect you with the right professional.
You may also like
GoodHome Thorpe Anthracite Horizontal Designer 3550BTU Radiator, (W)1200mm x (H)600mm
£169.00
Cheapest at B&Q
DuraTherm Vertical Oval Tube Double Panel Designer Radiator - 1600 x 360mm White
£160.00
Cheapest at Plumb World
