Ximax Viola Satin white Horizontal Designer panel Radiator, (W)500mm x (H)500mm
The stylish Viola 500mm x 500mm designer radiator features a modern panel design making it a key statement in any room.
| Brand Name | Ximax |
|---|---|
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | VIO500500W |
| Type | Designer panel radiator |
| Certifications Met | EN 442 |
| Country of Origin | Austria |
| Coating | Epoxy polyester powder-coated |
| Connection size (imperial) | ½" |
| Finish | Satin |
| Fitting type | Wall-mounted |
| Heat output | 242W |
| Inlet position | Side |
| Maximum operating pressure | 4bar |
| Maximum operating temperature | 120°C |
| Outlet position | Side |
| Product depth | 65mm |
| Product height | 500mm |
| Product weight | 2.98kg |
| Product width | 500mm |
| Projection from the wall | 51mm |
| Radiator type | Designer panel |
| Thermostatic control | No thermostat control |
| Volume | 2L |
| Wall to centre (with standard bracket) | 20mm |
| Orientation | Horizontal |
| Product code | 9006547441215 |
Ximax Viola VIO500500W White Gas Horizontal Designer panel Radiator, (W)600mm x (H)500mm
The stylish Viola 500mm x 600mm designer radiator features a modern panel design making it a key statement in any room.
| Brand Name | string |
|---|---|
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Manufacturer Model No | VIO500500W |
| Wear Type | string |
| Type | Designer panel radiator |
| Certifications Met | EN 442 |
| Country of Origin | Austria |
| Protects From | string |
| Waterproof | string |
| Number of Pockets | string |
| Coating | Epoxy polyester powder-coated |
| Connection size (imperial) | ½" |
| Finish | Satin |
| Fitting type | Wall-mounted |
| Heat output | 291W |
| Inlet position | Side |
| Maximum operating pressure | 4bar |
| Maximum operating temperature | 120°C |
| Outlet position | Side |
| Product depth | 65mm |
| Product height | 500mm |
| Product weight | 4.28kg |
| Product width | 600mm |
| Projection from the wall | 51mm |
| Radiator type | Designer panel |
| Thermostatic control | No thermostat control |
| Volume | 2.4L |
| Wall to centre (with standard bracket) | 20mm |
| Orientation | Horizontal |
| Product code | 9006547280111 |
Best Prices
|
Trade Point |
£178.00Best Price |
Visit Site In stock |
|
B&Q |
£198.00 |
Visit Site In stock |
The prices shown are available online and may not reflect in store. Confirm prices before visiting store.
Map View
Updated.
Map View
Need a Tradesman?
Please tell us what kind of tradesman you need, and we’ll connect you with the right professional.
You may also like
Park Lane Traditional Vertical Colosseum Double Bar Column Radiator Black - 1600 x 470mm
£200.00
Cheapest at Plumb World
