Zink RYE LED PIR Slimline Floodlight 20W Daylight 180° Black
The Zink Rye 20W LED floodlight with PIR motion sensor from Forum Lighting is an excellent choice for when you need a reliable, weatherproof floodlight for your home and garden. With an IP65 rating it is ideal for outdoor use and the die-cast alumini...
The Zink Rye 20W LED floodlight with PIR motion sensor from Forum Lighting is an excellent choice for when you need a reliable, weatherproof floodlight for your home and garden. With an IP65 rating it is ideal for outdoor use and the die-cast aluminium construction provides excellent durability in adverse weather conditions. The lighting head and sensor can be adjusted for use in a variety of locations. The PIR sensor features a detection range from 5-12m with control dials allowing you to set the lighting time, sensor detection range and lux sensitivity levels. This fitting is pre-wired with 50cm cable and features a slim-line body and an angled mounting bracket for ease of installation without having to disassemble the fitting. Featuring a 20,000 hour rated life and using just 20W of power it offers excellent value for money and long term savings due to a 80lm/W efficiency. Finished in a black colour for a traditional floodlight look. Outputting a daylight colour temperature of 6500K and producing 1,600 lumens it is perfect for home security with a light area coverage of 15m x 15m which is suitable for driveway areas.
| Brand Name | Zink |
|---|---|
| Colour | Black |
| Material | Die-cast Aluminium |
| Manufacturer Model No | ZN-34360-BLK |
| Wear Type | N/A |
| Type | Floodlight |
| Certifications Met | N/A |
| Country of Origin | N/A |
| Protects From | N/A |
| Waterproof | Yes |
| Number of Pockets | N/A |
| Shape | Floodlight |
| Dimmable | No - Not Suitable for Dimming |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED Integrated |
| Manufacturer's Warranty | 3 Years |
| Width | 159mm |
| Depth | 159mm |
| Height | 193mm |
| Weight | 0.48Kg |
| Total Lumens | 1600lm |
| Beam Angle | 180° |
| Colour Temperature | 6500K |
| Colour Description | Daylight |
| Finish | Black |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Sensor Type | PIR Sensor |
| Sensor Detection Range | 12m |
| Appliance Class | I |
| Average Rated Life (L50) | 20,000 hours |
| Estimated Life Expectancy | 11 Years |
| Voltage | 240V |
| Power Consumption | 20W |
| Estimated Running Cost | £8.16 per year based on 5-hours per day @ Jun 24 Price Cap (22.36p/kWh) |
Best Prices
|
Simply LED |
£19.77Best Price |
Visit Site In stock |
The prices shown are available online and may not reflect in store. Confirm prices before visiting store.
Map View
Updated.
Map View
Need a Tradesman?
Please tell us what kind of tradesman you need, and we’ll connect you with the right professional.
